Litenčice 188, 768 13 info@ovocnaskolka.eu
Rádce

Rádce

Výsadba stromků a keřů pro zkušeného zahradníka není žádný problém, ale přesto si dovolujeme zde uvést několik rad.

Připravili jsme pro vás pár doporučení PŘI PODZIMNÍ VÝSADBĚ.

 1. PODZIMNÍ VÝSADBA JE IDEÁLNÍ, ZEJMÉNA PRO REGENERACI KOŘENOVÉHO SYSTÉMU, JELIKOŽ STROMEK JE V DORMANCI MNOHEM DELŠÍ DOBU NEŽ NA JAŘE.
 2. PŘI VÝBĚRU OVOCNÉ DŘEVINY DBEJTE NA NADMOŘSKOU VÝŠKU, DRUH PŮDY, SPON VÝSADBY A TAKÉ NA SVĚTOVÉ STRANY KÝŽENÉ VÝSADBY.
 3. PODLE VÝŠE UVEDENÝCH PARAMETRŮ VYBERETE DRUH, ODRŮDU A TAKÉ PODNOŽ OVOCNÉHO STROMKU. PŘED VÝSADBOU TAKÉ DBEJTE, ABY KOŘENY NEZŮSTALY DLOUHO NA VZDUCHU, ALE TAKÉ NE VE VODĚ (MAX. 3 DNY).
 4. PŘI VÝDABĚ JE NUTNÉ RESPEKTOVAT MÍSTO OČKOVÁNÍ A ROUBOVÁNÍ UŠLECHTILÉ ODRŮDY, ABY NEDOŠLO K TZV. UTOPENÍ A NÁSLEDNÉMU ZPRAVOKOŘENĚNÍ ODRŮDY.
 5. DOSTATEČNĚ VELKÁ VÝSADBOVÁ JÁMA ZAJISTÍ STROMKU ČI KEŘI RYCHLOU TVORBU KOŘENOVÉHO VLÁŠENÍ A OPTIMÁLNÍ REGENERACI KOŘENOVÉHO SYSTÉMU. PŘI VÝSADBĚ JE VHODNÁ POSTUPNÁ ZÁLIVKA, PŘIDÁNÍ KOMPOSTU ČI ODLEŽELÉHO HNOJE NEBO TAKÉ GRANULOVANÉHO A MLETÉ ROHOVINY, PŘÍPADNĚ DVOJITÝM KRÁLIČÍM PLETIVEM U KOŘENE PROTI HRABOŠŮM. VHODNÝ JE TAKÉ AGROSORB PRO GEL ČI JINÝ HYDROGEL (TEN PO ZALITÍ ZAJISTÍ UDRŽENÍ VLHKOSTI U KOŘENŮ). POSTUPNĚ ZASYPÁVÁME ZEMINOU A UŠLAPÁVÁME, ABYCHOM ELIMINOVALI VZDUCHOVÉ KAPSIČKY U KOŘENŮ. PŮDA MUSÍ ZKRÁTKA PŘILNOUT KE KOŘENU JAKO PEŘINA.
 6. PROVEDEME NĚKOLIKRÁT DO ZÁMRAZU ZÁLIVKU – 4-5 x, V OBJEMU 20 – 40 LT PODLE VELIKOSTI STROMKU ČI KEŘE. STROMEK POSTUPNĚ NASAJE VODU DO PLETIVA A JE ODOLNÝ NA PŘEZIMOVÁNÍ. STROM V ZIMĚ NEZMRZNE, ALE USCHNE!!!
 7. KE STROMKU UMÍSTÍME KŮL A UVÁŽEME PEVNĚ NA 2 AŽ 3 MÍSTECH ÚVAZKEM. DOLE V KRČKU, UPROSTŘED KMÍNKU A POD NEBO V KORUNCE. NA POZEMKU BEZ OPLOCENKY OBALÍME CHRÁNIČKOU.
 8. MÁME-LI MOŽNOST, NATŘEME KMÍNEK NEHAŠENÝM VÁPNEM NEBO LATEXEM. NÁTĚR CHRÁNÍ STROMEK PŘED JARNÍM OSTRÝM SLUNÍČKEM A ZPOMALUJE JEHO RYCHLÝ NÁSTUP Z DORMANCE A TÍM ZVYŠUJE JEHO ODOLNOST.
 9. VÝCHOVNÝ ŘEZ RADĚJI NECHEJTE NA JARO PO MRAZECH. PO VÝSADBĚ PROVÁDÍME POUZE U TVARŮ A POLOH, KAM VÍME, ŽE SE V BRZKÉM JAŘE NEDOSTANEME.
 10. ZE ŠKOLKY JSME SI DOVEZLI STROMEK S TZV. NEPRAVOU KORUNKOU A JE NUTNÉ ZALOŽIT KORUNU NOVOU A UDĚLAT TZV. VÝCHOVNÝ ŘEZ. DŮLEŽITÉ JE RESPEKTOVAT STROMEK JAKO TAKOVÝ, PONECHAT TERMINÁL A KOSTERNÍ VĚTVE TVAROVAT V IDEÁLNÍM ÚHLU 45 ST. VĚTVE S MENŠÍM ÚHLEM STŘÍHÁME MÍRNĚ ŠIKMO 2 MM NAD OČKEM, KTERÉ SMĚŘUJE VEN. NAOPAK U VODOROVNĚ VEDOUCÍCH VĚTVÍ STŘÍHÁME NA OČKOU SMĚŘUJÍCÍ DOVNITŘ, ROVNĚŽ MÍRNĚ ŠIKMO 2-3 MM. STŘÍDAVÝM ŘEZEM V DALŠÍCH LETECH DOSÁHNEME OPTIMÁLNÍHO ÚHLU, PRO PLODNOST I RŮST. STEJNĚ ZAKRÁTÍME TERMINÁL. JAK U TERMINÁLU TAK U KOSTERNÍCH VĚTVÍ PONECHÁME NA ZIMU 8-10 PUPENŮ A NA JAŘE 4-6 PUPENŮ.
 11. ČASTO SES SETKÁVÁM S NEZAKRÁCENÝMI VÝHONY I TERMINÁLEM A STROMEK PAK BUĎ USCHNE, JELIKOŽ NESTAČÍ POKRÝT VODOU VÝPAR ZE VŠECH LISTŮ A NEBO DOCHÁZÍ K ZASCHNUTÍ PUPENŮ NA SPODNÍ ČÁSTI VĚTVÍ A K TZV. VYHOLENÍ.
 12. ŘEZNÉ RÁNY JE MOŽNÉ ZATŘÍT ŠTĚPAŘSKÝM VOSKEM A OPĚT ZALÍT.
 13. JE TAKÉ DBÁT NA NEPŘELITÍ STROMKU ZA VEGETACE.
Tvary školkařských výpěstků
Tvary školkařských výpěstků

Vybíráme-li strom pro svou zahradu, musíme kromě ovocného druhu a odrůdy vybrat také vhodný pěstitelský …

Návod k výsadbě ovocných výpěstků
Návod k výsadbě ovocných výpěstků

Příprava jámy. Výsadba. Upevnění stromku. Finální úprava. Vše co potřebujete vědět k výsadbě ovocných stromků …

Sezónní kalendář ovoce a zeleniny
Sezónní kalendář ovoce a zeleniny

Sezónní kalendář Vám přináší přehled o době zralosti a skladování českého ovoce a zeleniny. Ukazuje …

Výsadbová a povýsadbová péče o dřeviny
Výsadbová a povýsadbová péče o dřeviny

Použití a výběr vhodné druhové skladby dřevin a stanoviště jsou velmi důležitými faktory dobrého stavu …