Litenčice 188, 768 13 info@ovocnaskolka.eu
Rádce

Rádce

Výsadba stromků a keřů pro zkušeného zahradníka není žádný problém, ale přesto si dovolujeme zde uvést několik rad.

Připravili jsme pro vás pár doporučení PŘI JARNÍ VÝSADBĚ

  1. JARNÍ VÝSADBA V BRZKÝCH MĚSÍCÍCH A ZA DOSTATEČNÉ PÉČE JE PRO
  2. PŘI VÝBĚRU OVOCNÉ DŘEVINY DBEJTE NA NADMOŘSKOU VÝŠKU, DRUH PŮDY, SPON VÝSADBY A TAKÉ NA SVĚTOVÉ STRANY KÝŽENÉ VÝSADBY.
  3. PODLE VÝŠE UVEDENÝCH PARAMETRŮ VYBERETE DRUH, ODRŮDU A TAKÉ PODNOŽ OVOCNÉHO STROMKU. PŘED VÝSADBOU TAKÉ DBEJTE, ABY KOŘENY NEZŮSTALY DLOUHO NA VZDUCHU, ALE TAKÉ NE VE VODĚ (MAX. 3 DNY).
  4. PŘI VÝDABĚ JE NUTNÉ RESPEKTOVAT MÍSTO OČKOVÁNÍ A ROUBOVÁNÍ UŠLECHTILÉ ODRŮDY, ABY NEDOŠLO K TZV. UTOPENÍ A NÁSLEDNÉMU ZPRAVOKOŘENĚNÍ ODRŮDY.
  5. DOSTATEČNĚ VELKÁ VÝSADBOVÁ JÁMA ZAJISTÍ STROMKU ČI KEŘI RYCHLOU TVORBU KOŘENOVÉHO VLÁŠENÍ A OPTIMÁLNÍ REGENERACI KOŘENOVÉHO SYSTÉMU. PŘI VÝSADBĚ JE VHODNÁ POSTUPNÁ ZÁLIVKA, PŘIDÁNÍ KOMPOSTU ČI ODLEŽELÉHO HNOJE NEBO TAKÉ GRANULOVANÉHO A MLETÉ ROHOVINY, PŘÍPADNĚ DVOJITÝM KRÁLIČÍM PLETIVEM U KOŘENE PROTI HRABOŠŮM. VHODNÝ JE TAKÉ AGROSORB PRO GEL ČI JINÝ HYDROGEL (TEN PO ZALITÍ ZAJISTÍ UDRŽENÍ VLHKOSTI U KOŘENŮ). POSTUPNĚ ZASYPÁVÁME ZEMINOU A UŠLAPÁVÁME, ABYCHOM ELIMINOVALI VZDUCHOVÉ KAPSIČKY U KOŘENŮ. PŮDA MUSÍ ZKRÁTKA PŘILNOUT KE KOŘENU JAKO PEŘINA.
  6. PROVEDEME NĚKOLIKRÁT PO ZASAZENÍ ZÁLIVKU – 4-5 x, V OBJEMU 20 – 40 LT PODLE VELIKOSTI STROMKU ČI KEŘE. STROMEK POSTUPNĚ NASAJE VODU DO PLETIVA A JE ODOLNÝ RYCHLÉMU NÁSTUPU JARA.
  7. KE STROMKU UMÍSTÍME KŮL A UVÁŽEME PEVNĚ NA 2 AŽ 3 MÍSTECH ÚVAZKEM. DOLE V KRČKU, UPROSTŘED KMÍNKU A POD NEBO V KORUNCE. NA POZEMKU BEZ OPLOCENKY OBALÍME CHRÁNIČKOU.
  8. MÁME-LI MOŽNOST, NATŘEME KMÍNEK NEHAŠENÝM VÁPNEM NEBO LATEXEM. NÁTĚR CHRÁNÍ STROMEK PŘED JARNÍM OSTRÝM SLUNÍČKEM A ZPOMALUJE JEHO RYCHLÝ NÁSTUP Z DORMANCE A TÍM ZVYŠUJE JEHO ODOLNOSTZEJMÉNA V JARNÍCH MĚSÍCÍCH JE TOTO PRO STROMEK DŮLEŽITÉ – NEDOCHÁZÍ K PŘEHŘÍVÁNÍ!!!
  9. ZE ŠKOLKY JSME SI DOVEZLI STROMEK S TZV. NEPRAVOU KORUNKOU A JE NUTNÉ ZALOŽIT KORUNU NOVOU A UDĚLAT TZV. VÝCHOVNÝ ŘEZ!!! DŮLEŽITÉ JE RESPEKTOVAT STROMEK JAKO TAKOVÝ, PONECHAT TERMINÁL A KOSTERNÍ VĚTVE TVAROVAT V IDEÁLNÍM ÚHLU 45 ST. VĚTVE S MENŠÍM ÚHLEM STŘÍHÁME MÍRNĚ ŠIKMO 2 MM NAD OČKEM, KTERÉ SMĚŘUJE VEN. NAOPAK U VODOROVNĚ VEDOUCÍCH VĚTVÍ STŘÍHÁME NA OČKOU SMĚŘUJÍCÍ DOVNITŘ, ROVNĚŽ MÍRNĚ ŠIKMO 2-3 MM. STŘÍDAVÝM ŘEZEM V DALŠÍCH LETECH DOSÁHNEME OPTIMÁLNÍHO ÚHLU, PRO PLODNOST I RŮST. STEJNĚ ZAKRÁTÍME TERMINÁL. JAK U TERMINÁLU TAK U KOSTERNÍCH VĚTVÍ ZAKRÁTÍME NA JAŘE 3-5 PUPENŮ.
  10. POKUD NEZAKRÁTÍME VÝHONY, NEDOCHÁZÍ K REGENERACI KOŽŘENOVÉHO SYSTÉMU A STROMEK MUSÍ VYŽIVIT JAK KMÍNEK, TAK VEŠKRÉ PUPENY NA NEZAKRÁCENÝCH VĚTVÍCH
  11. ŘEZNÉ RÁNY JE MOŽNÉ ZATŘÍT ŠTĚPAŘSKÝM VOSKEM A OPĚT ZALÍT.
  12. JE TAKÉ DBÁT NA NEPŘELITÍ STROMKU ZA VEGETACE, ALE ZALÉVAT V PRAVIDELNÝCH, ALE POSTUPNÝCH DÁVKÁCH A VE VEGETACI PŘIHNOJIT NAPŘ. KRISTALONEM.
Tvary školkařských výpěstků
Tvary školkařských výpěstků

Vybíráme-li strom pro svou zahradu, musíme kromě ovocného druhu a odrůdy vybrat také vhodný pěstitelský …

Návod k výsadbě ovocných výpěstků
Návod k výsadbě ovocných výpěstků

Příprava jámy. Výsadba. Upevnění stromku. Finální úprava. Vše co potřebujete vědět k výsadbě ovocných stromků …

Sezónní kalendář ovoce a zeleniny
Sezónní kalendář ovoce a zeleniny

Sezónní kalendář Vám přináší přehled o době zralosti a skladování českého ovoce a zeleniny. Ukazuje …

Výsadbová a povýsadbová péče o dřeviny
Výsadbová a povýsadbová péče o dřeviny

Použití a výběr vhodné druhové skladby dřevin a stanoviště jsou velmi důležitými faktory dobrého stavu …