Připravili jsme pro vás pár doporučení PŘI PODZIMNÍ a JARNÍ VÝSADBĚ.
- PODZIMNÍ VÝSADBA JE IDEÁLNÍ, ZEJMÉNA PRO REGENERACI KOŘENOVÉHO SYSTÉMU, JELIKOŽ STROMEK JE V DORMANCI MNOHEM DELŠÍ DOBU NEŽ NA JAŘE.
- PŘI VÝBĚRU OVOCNÉ DŘEVINY DBEJTE NA NADMOŘSKOU VÝŠKU, DRUH PŮDY, SPON VÝSADBY A TAKÉ NA SVĚTOVÉ STRANY KÝŽENÉ VÝSADBY.
- PODLE VÝŠE UVEDENÝCH PARAMETRŮ VYBERETE DRUH, ODRŮDU A TAKÉ PODNOŽ OVOCNÉHO STROMKU. PŘED VÝSADBOU TAKÉ DBEJTE, ABY KOŘENY NEZŮSTALY DLOUHO NA VZDUCHU, ALE TAKÉ NE VE VODĚ (MAX. 3 DNY).
- PŘI VÝDABĚ JE NUTNÉ RESPEKTOVAT MÍSTO OČKOVÁNÍ A ROUBOVÁNÍ UŠLECHTILÉ ODRŮDY, ABY NEDOŠLO K TZV. UTOPENÍ A NÁSLEDNÉMU ZPRAVOKOŘENĚNÍ ODRŮDY.
- DOSTATEČNĚ VELKÁ VÝSADBOVÁ JÁMA ZAJISTÍ STROMKU ČI KEŘI RYCHLOU TVORBU KOŘENOVÉHO VLÁŠENÍ A OPTIMÁLNÍ REGENERACI KOŘENOVÉHO SYSTÉMU. PŘI VÝSADBĚ JE VHODNÁ POSTUPNÁ ZÁLIVKA, PŘIDÁNÍ KOMPOSTU ČI ODLEŽELÉHO HNOJE NEBO TAKÉ GRANULOVANÉHO A MLETÉ ROHOVINY, PŘÍPADNĚ DVOJITÝM KRÁLIČÍM PLETIVEM U KOŘENE PROTI HRABOŠŮM. VHODNÝ JE TAKÉ AGROSORB PRO GEL ČI JINÝ HYDROGEL (TEN PO ZALITÍ ZAJISTÍ UDRŽENÍ VLHKOSTI U KOŘENŮ). POSTUPNĚ ZASYPÁVÁME ZEMINOU A UŠLAPÁVÁME, ABYCHOM ELIMINOVALI VZDUCHOVÉ KAPSIČKY U KOŘENŮ. PŮDA MUSÍ ZKRÁTKA PŘILNOUT KE KOŘENU JAKO PEŘINA.
- PROVEDEME NĚKOLIKRÁT DO ZÁMRAZU ZÁLIVKU – 4-5 x, V OBJEMU 20 – 40 LT PODLE VELIKOSTI STROMKU ČI KEŘE. STROMEK POSTUPNĚ NASAJE VODU DO PLETIVA A JE ODOLNÝ NA PŘEZIMOVÁNÍ. STROM V ZIMĚ NEZMRZNE, ALE USCHNE!!!
- KE STROMKU UMÍSTÍME KŮL A UVÁŽEME PEVNĚ NA 2 AŽ 3 MÍSTECH ÚVAZKEM. DOLE V KRČKU, UPROSTŘED KMÍNKU A POD NEBO V KORUNCE. NA POZEMKU BEZ OPLOCENKY OBALÍME CHRÁNIČKOU.
- MÁME-LI MOŽNOST, NATŘEME KMÍNEK NEHAŠENÝM VÁPNEM NEBO LATEXEM. NÁTĚR CHRÁNÍ STROMEK PŘED JARNÍM OSTRÝM SLUNÍČKEM A ZPOMALUJE JEHO RYCHLÝ NÁSTUP Z DORMANCE A TÍM ZVYŠUJE JEHO ODOLNOST.
- VÝCHOVNÝ ŘEZ RADĚJI NECHEJTE NA JARO PO MRAZECH. PO VÝSADBĚ PROVÁDÍME POUZE U TVARŮ A POLOH, KAM VÍME, ŽE SE V BRZKÉM JAŘE NEDOSTANEME.
- ZE ŠKOLKY JSME SI DOVEZLI STROMEK S TZV. NEPRAVOU KORUNKOU A JE NUTNÉ ZALOŽIT KORUNU NOVOU A UDĚLAT TZV. VÝCHOVNÝ ŘEZ. DŮLEŽITÉ JE RESPEKTOVAT STROMEK JAKO TAKOVÝ, PONECHAT TERMINÁL A KOSTERNÍ VĚTVE TVAROVAT V IDEÁLNÍM ÚHLU 45 ST. VĚTVE S MENŠÍM ÚHLEM STŘÍHÁME MÍRNĚ ŠIKMO 2 MM NAD OČKEM, KTERÉ SMĚŘUJE VEN. NAOPAK U VODOROVNĚ VEDOUCÍCH VĚTVÍ STŘÍHÁME NA OČKOU SMĚŘUJÍCÍ DOVNITŘ, ROVNĚŽ MÍRNĚ ŠIKMO 2-3 MM. STŘÍDAVÝM ŘEZEM V DALŠÍCH LETECH DOSÁHNEME OPTIMÁLNÍHO ÚHLU, PRO PLODNOST I RŮST. STEJNĚ ZAKRÁTÍME TERMINÁL. JAK U TERMINÁLU TAK U KOSTERNÍCH VĚTVÍ PONECHÁME NA ZIMU 8-10 PUPENŮ A NA JAŘE 4-6 PUPENŮ.
- ČASTO SES SETKÁVÁM S NEZAKRÁCENÝMI VÝHONY I TERMINÁLEM A STROMEK PAK BUĎ USCHNE, JELIKOŽ NESTAČÍ POKRÝT VODOU VÝPAR ZE VŠECH LISTŮ A NEBO DOCHÁZÍ K ZASCHNUTÍ PUPENŮ NA SPODNÍ ČÁSTI VĚTVÍ A K TZV. VYHOLENÍ.
- ŘEZNÉ RÁNY JE MOŽNÉ ZATŘÍT ŠTĚPAŘSKÝM VOSKEM A OPĚT ZALÍT.
- JE TAKÉ DBÁT NA NEPŘELITÍ STROMKU ZA VEGETACE.